Newcastle and Tyneside Orienteers Results Service

North East Junior Squad Event

19th September 2004 at Bolam Lake

Thanks to everyone for coming, to the juniors for organising and Kath for planning etc.

Apologies about the control (knoll 2 on medium and 16 on long) which some individuals could not find and others were told had gone.

I've included individuals without it in the results but marked them with the #. There is also a difference between the start and finish clocks but I have not tried to correct the times.

Long (4.7km 22 controls)

 1  Patrick Smyth      M45  NATO     35:53
 2  Paul Heeley        M21  NATO     37:54
 3  Bob Cooper         M55  NN       38:55
 4  Chris Wright       M45  CLOK     39:50
 5  Colin Matheson     M50  NATO     40:35
 6  Paul Thornton      M45  CLOK     41:51#
 7  Paul Jameson       M50  NATO     42:46
 8  Kath Ivens         W21  NN       43:47
 9  Frank Major        M60  NN       46:39#
10  Chris Bradford     M55  NATO     47:00
11  J Bickerton        M40  Ind      48:12#
12  Martin Adamson     M60  CLOK     50:59
13  Jonathan Malley    M12  NATO     51:26 
14  Pat Cooper         W50  NATO     51:33#
15  Douglas Henderson  M50  RR       51:46#
16  David Smyth        M14  NATO     53:13
17= Andrew Nicoll      M60  NATO     54:03#
17= Jane Malley        W40  NATO     54:03
19  Bob Richardson     M50  NATO     61:01
20  David Lee          M40  NATO     61:21#
21  David Raymond      M40  NATO     64:45
22  Hilary Radcliffe   W45  NATO     66:22
23  M Hudson           M60  Ind      81:15
24  Ian Smith          M75  NATO     90:23
25  John Bedwell       M70  CLOK     90:25

Medium 3.6km 13 controls

 1  Roy Malley         M75  NATO     38:26 
 2  Diane Raymond      W35  NATO     49:35 
 3  J Adamson          W55  CLOK     50:42# 
 4  Andy Phelps        M40  Ind      51:04 
 5  Helen Turley       W50  Ind      51:23 
 6  Annette Egan       W50  NATO     51:57 
 7  Norman Harris      M60  NN       52:55 
 8  Alana Wright       W12  CLOK     59:30 #
 9  Ro Matheson        W45  NATO     62:04 
10  Eileen Bedwell     W70  CLOK     80:48# 
11  Beth Bickerton     W10  Ind      86:48 
12  L Southam          M16  CHS     109:14 
13  L Cowell           W16  CHS     110:22 

    Jenny Thornton     W16  CLOK     21:28 Part 1 Only 
    Emma Radcliffe     W12  NATO     44:57 m8 
    Keith Radcliffe    M45  NATO     Rtd F1-7 & 15 

Short 1.7 km 10 controls

 1  Matthew Radcliffe  M12  NATO  13:59
 2  Chris Lakey        M12  NATO  19:47
 3  Richard Cooper     M14  NATO  19:52
 4  Jonathan Lakey     M10  NATO  20:25
 5  Eloise Wright      W10  CLOK  23:00
 6  J & A Lakey        M45  NATO  24:53
 7  Eleanor Raymond    W12  NATO  31:19
    Elaine Clarke      W45  NATO  25:37 m3
    Ben Clarke         M14  NATO  30:36 m4