Newcastle and Tyneside Orienteers Results Service

Wallington District Event Sun 17/10/04

Names of those using punching cards appear separately below

Click for split times

Yellow 1.7 km 20 m 15 C

 1     9219781  Lakey Jonathan             NATO      M10               20:09 
 2     9235583  Jeffrey Ben                Scouts    M12               21:41 
 3     8235585  Burns Hamish               Scouts    M12               22:15 
 4     416798   Campbell Dylan             CLOK      M06               25:11 
 5     9235586  Rowbottom Eleanor          Scouts    W12               26:18 
 6     202195   Campbell Caitlin           CLOK      W10               28:42 
****************************************************************Colour Line 
 7     235584   Damm James                 Scouts    M10               32:48 
 8     235563   Colsell Family             IND                         32:59 
 9     235551   Collingham Deanna          IND       W06               34:07 
10     235582   Gilbert Otis               Scouts    M10               34:25 

       235573   Jeffrey Polly+1            IND       W10                  mp 
       235587   Bracken Jamie              Scouts    M12                  mp 

Orange 2.4 km 30 m 16 C

 1     39955    Davies Patricia            NATO      W45               41:06 
 2     235578   Gorman Michael             Scouts    M14               44:10 
 3     204557   Cope Christine             HALO      W55               46:52 
 4     235565   Watts +3                   IND                         46:58 
 5     235581   Macdonald matthew          Scouts    M14               50:07 
 6     50115    Denham Family -            IND       W60               52:10 
 7     9235554  Atkinson +3                IND                         55:17 
****************************************************************Colour Line 
 8     235580   Richie Conor               Scouts    M12               81:24 
 9     235590   Young Richard              Scouts    M12               95:07 

       400835   Lewsley Oban               BL        W10                  mp 

Light Green 3.3 km 60 m 15 C

 1     220970   Ratcliffe Keith            NATO      M45               42:56 
 2     217840   Crosby Katherine           NATO      W21               43:49 
 3     235576   Sample Klarke              Scouts    M18               45:03 
 4     235713   Johnson D                  IND       M45               45:28 
 5     220574   Johnson James              IND       M16               45:38 
 6     9235577  Skelley & Butler           Scouts    M16               45:56 
 7     202193   Campbell Alice             CLOK      W12               47:07 
 8     33249    Hardy Gill                 CLOK      W65               48:37 
 9     39595    Sample Chris               Scouts    M50               48:58 
10     220588   Hailes +2                  IND                         51:36 
11     7235565  Freeman Tom                IND       M12               52:11 
12     235567   Rafferty Helen             NATO      W60               52:22 
13     235586   Firth Carole               NATO      W60               52:35 
14     235579   Martin James               Scouts    M18               52:45 
15     219797   Lakey & Laidlaw            NATO      M12               53:28 
16     400049   Adamson Joan               CLOK      W55               54:17 
17     220572   Smith Ian                  NATO      M75               55:51 
18     235712   Harris Norman              NN        M60               56:21 
19     235564   Wylie Family               IND                         57:37 
****************************************************************Colour Line 
20     235571   Jackson Caroline           HALO      W21               65:32 
21     235577   Palmer Janet               NATO      W45               76:14 
22     235566   Skedge Judith              NATO      W55               83:50 
23     235588   Whalley Sam                Scouts    M14               98:34 
24     235589   Cave Richard               Scouts    M14              102:32 

       220590   Donelly Lucy               IND       W21                  mp 
       220704   Clarke Andy                NATO      M45                  mp 

Green 4.6 km 75 m 15 C

1 10925 Moody Emma WCOC W35 42:32 2 39901 Lakey Jeremy NATO M55 47:31 3 261321 Fryer Emma LOK W35 48:27 4 407339 Smyth David NATO M14 50:55 5 235554 Freeman P IND M45 53:21 6 235606 Gibson Malcolm CLOK M60 54:35 7 33247 Hardy Mike CLOK M65 56:37 8 220306 Ratcliffe Kathryn NATO W14 61:54 9 220308 Ratcliffe Matthew NATO M12 62:18 10 220305 Ratcliffe Emma NATO W12 62:24 11 235572 Lee David NATO M40 64:49
****************************************************************Colour Line 12 11784 Whitworth Dick BL M65 64:53 13 33327 Matheson Rosemary NATO W45 65:28 14 12528 Lates Helen BL W60 67:37 15 235552 Johnstone Sherri IND W40 70:54 16 9235551 Johnstone Adrian IND M40 70:58 17 235583 Firth Peter NATO M55 72:17 18 11785 Whitworth Angela BL W60 74:33 19 235745 Selby Joan CLOK W60 74:43 20 235569 Brown Peter IND M40 75:53 21 50128 Leadbitter E NN M55 77:59

Blue 7.2 km 110 m 21 C

 1     33910    Campbell Robert            CLOK      M35               44:47 
 2     220327   Smyth Patrick              NATO      M45               51:34 
 3     33912    Lewsley Andy               BL        M45               53:19 
 4     33202    McKenna Robert             NN        M50               55:35 
 5     220794   Heeley Paul                NATO      M21               60:26 
 6     12515    Berne Andrew               NATO      M40               61:51 
 7     401537   Cooper Bob                 NN        M55               61:52 
 8     264212   Robson Neil                NATO      M35               62:25 
 8     33962    Vincent Paul               LOK       M35               62:25 
10     235568   Vasey Mike                 CLOK      M55               65:14 
11     32505    Major Frank                NN        M60               67:18 
12     235561   Richardson David           Army      M21               68:12 
13     235556   Thompson D                 Army      M35               68:27 
14     235575   Jeffrey Susan              IND       W40               70:49 
15     12537    Lates Christopher          BL        M60               72:40 
16     264205   Dehany William             CLOK      M50               73:22 
17     33328    Nicoll Andrew              NATO      M50               73:29
****************************************************************Colour Line 18 50344 Wilson Craw Alasdair NATO M50 75:26 19 235555 Whitfield S IND M21 76:33 20 203285 Cope Mike HALO M55 76:54 21 217790 Miller Fred NATO M50 80:37 22 220485 Curtis Ann NATO W50 80:55 23 235562 Coxon C Army M35 81:37 24 235574 Jeffrey Michael IND M40 82:20 25 400050 Adamson Martin CLOK M60 83:01 26 33243 Russell Gary NN M21 84:21 27 235560 Laing Dave Army M40 119:45 235557 Gill M Army M21 mp 235559 Thompson K Army M35 mp 12523 Richardson Bob NATO M50 mp 235570 Brown Lou IND W21 mp

The following also ran carrying punch cards when demand for dibbers unexpectedly exceeded supply. Apologies and thanks for this.

Beth Bickerton             IND    Yellow        41:00
     Sarah Barnard Kate Eldon   100NCL Orange        ??
     Polly Byron + family       IND    ??            32:56
     Nicky Wraight + party      IND    Yellow        50:00
     Joseph Metcalf             KNOBOC Orange        ??
     Neil Pont                  IND    Light Green   72:00  
     I Green-Roberts            IND    Yellow        ??
     Salter,Strating,Eccleston  100NCL Orange        ??
     Dowling + Kohli            100NCL Orange        ??
     Cox + Dowling              100NCL Orange        ??
     Barry Bickerton            IND    Green         ??
and possibly others whose details dissolved in the rain.

mp = mispunched or retired