Newcastle and Tyneside Orienteers Results Service

Sunday 14th. December 2003 at Dipton Wood

Full split time results
Splitsbrowser Comparative Graphs
Winsplits Online Analysis

Phew, that was tough going. Thanks to everyone who battled their way around some quite physical terrain, especially the Yellow who were forced along the rides. Sorry to all the Orange runners who found it just too technical - long times and a high drop out rate. The course was well within BOF Guidelines (on paper) but the indistinct rides penalised those who missed the controls and kept on wandering, and wandering...pace counting would help next time if you ever come back!

A number of very experienced orienteers made some basic mistakes on and after what I thought was a very easy control (2nd on the Green, Blue and Brown). Instead of picking up the 100 foot deep river valley that ran NE to SW they decided to take a 180 degree turn and headed off the map!

Fortunately we had glorious weather (it rained just as I left the forest) and nobody turned hypothermic. Special thanks to Andy Curtis who acted as Assistant Controller to John Crosby, visiting the control sites, putting out and taking in controls and SI units. Andy did comment early on that the rides were indistinct and he was right.

Just be thankful the event happened at all - the forest contractors moved in a couple of days before the event and cleared the area 50 metres beyond the start/finish. By demolishing the track we lost our convenient parking area so sorry for the 750 metre walk in and out.

SI worked perfectly - the club has a new laptop which Andrew Nicoll only configured late on aturday night. Nicola Crosby did a great job computing including data entry, downloads and results.

Colin Matheson

Yellow 1.7.km. 50m.

    1  235563 Juan Alvarez               IND          M10           28:31 
    2  235557 Benjamin Ogden             IND          M10           32:12 
    3  235562 Richard Cooper             NATO                       37:27 
    4  235577 Ben Clarke                 NATO         M14           47:22 
-------------------------------------------------------------------------  colour line

       235582 M Newham                   IND          M11             dnf 

Orange 2.6km. 60m.

    1  217840 Crosby K & Brown H         NATO         W21 & 0       55:19 
    2  235560 Matthew Ratcliffe          NATO         M10           59:45 
    3   32506 Alan Morgan                NN           M70           70:38 
    4  235567 Susan Murphy               NATO         W50           75:31 
    5  219797 Chris Lakey                NATO         M12           83:15 
-------------------------------------------------------------------------  colour line
    6  235551 Chris Boyd                 IND          M14          118:50 

       235552 Charlotte Curtis           NATO         W12             dnf 
       235566 Maddy Murphy Hall          NATO         W15             dnf 
       235568 McPherson & Crockett       NATO         W15             dnf 
       235583 Tom Freeman                IND          M12             dnf 
       235579 J Newham                   IND          M65             dnf 

Light Green 3.2km. 65m.

    1  235561 Hilary Ratcliffe           NATO         W40           51:58 
    2   33039 Bill Hodgson               CLOK         M60           58:00 
    3   32471 Alison Hodgson             CLOK         W55           60:42 
    4   33249 Gill Hardy                 CLOK         W65           63:09 
    5  400049 Joan Adamson               CLOK         W55           63:22 
    6  235572 Morag Macniven             UDOC         W18           67:03 
    7  401206 Jonathan Malley            NATO         M12           67:35 
    8  235575 D Addison                  NN           M45           69:28 
    9  235712 Norman Harris              NN           M60           69:50 
   10  235565 Helen Whitwood             NATO         W14           72:56 
   11   33095 John Bedwell               CLOK         M70           73:32 
   12  217852 Andy Pearson               NATO         M45           75:50 
   13   33264 Eileen Bedwell             CLOK         W70           77:32 
-------------------------------------------------------------------------  colour line
   14  235585 Isla Matheson              IND          W35           83:18 
   15  235569 Enid Blott                 CLOK         W50           85:26 
   16  235576 Andy Clarke                NATO         M45           86:06 
   17   32500 Eileen Morgan              NN           W65           87:07 
   18  235590 Ian Smith                  NATO                       99:47 
   19  235558 Helen Rafferty             NATO         W60           99:54 
   20  235559 Judith Skedge              NATO         W55          103:12 
   21  235580 A & J Newham               IND          M40 & M13    107:41 

       235574 Sandra Knowles             IND          W50              mp 
       235573 Rachel Wright              IND          W45              mp 

Green 4.9km. 135m.

    1   12504 Julian Warren              NN           M40           55:24 
    2   32505 Frank Major                NN           M55           68:42 
    3  235570 Geoff Harrison             CLOK         M50           70:04 
    4   33213 Sheila Sprot               NATO         W50           70:13 
    5  235729 Richard Field              NATO         M60           72:56 
    6   39955 Patricia Davies            NATO         W45           73:24 
    7   50499 Patricia Bell              BL           W50           73:31 
    8   33247 Mike Hardy                 CLOK         M65           74:51 
    9   12581 Debby Warren               NN           W40           76:46 
   10   41269 Roy Malley                 NATO         M70           77:55 
   11  416881 Ed Graystone               UDOC         M21           79:37 
   12  235730 Joanne Field               NATO         W21           80:35 
   13  219781 J Lakey                    NATO         M45           82:40             
-------------------------------------------------------------------------  colour line
   14  235586 Graham Scott               NATO         M35           87:29             
   15  264965 Hilary Cooper              NATO         W45           93:38 
   16   12528 Helen Lates                BL           W60           97:15 
   17  235584 P Freeman                  IND          M45           99:16 
   18  400200 Ian Campbell               CLOK         M70           99:29 
   19  235556 Debo Ajilogba              IND          M35          117:31 
   20  235745 Joan Selby                 CLOK         W60          117:51 
   21  217850 Joseph Trigg               CLOK         M50          128:57 

       235578 David Lee                  NATO         M40             dnf 

Blue 6.0km. 165m.

    1  261521 Karen Heppenstall          CLOK         W21           60:21 
    2  416813 Christopher Bradford       NATO         M50           62:25 
    3   33202 Robert McKenna             NN           M50           62:57 
    4  236259 Boris Spence               NN           M45           64:36 
    5  235564 Stephen Whitwood           NATO         M45           69:20 
    6  261737 Douglas Henderson          RR           M50           70:20 
    7  401537 Bob Cooper                 NN           M55           71:03 
    8   12393 Andrew Bell                BL           M50           72:55 
    9  235554 Ann Curtis                 NATO         W40           79:44 
   10  235571 Peter Abbott               UDOC         M20           80:08 
   11   12537 Christopher Lates          BL           M60           82:27 
   12   32528 Robert Parker              NATO         M50           82:32 
   13  401205 Jane Malley                NATO         W40           83:40 
   14   33041 Barry Harrison             CLOK         M60           84:07 
   15   33155 Andrew Nicoll              NATO         M60           84:18 
   16  400815 Peter Waldron              NATO         M45           85:38 
   17   12523 Bob Richardson             NATO         M50           85:56 
   18   11794 Karen Blackburn            BL           W55           87:16 
   19   33961 Dave Allison               CLOK         M65           88:24 
   20   32821 Colin Buxton               CLOK         M45           88:29 
   21   37250 Neil McMillan              UDOC         M18           90:19 
-------------------------------------------------------------------------  colour line
   22  235555 Anne Ajilogba              NATO         W35          102:03 
   23   12511 Bob Johnson                NN           M55          108:44 
   24  217703 Chris Denton               SO           M21          123:01 

Brown 7.5km. 200m.

    1  263673 Rob Bailey                 CLOK         M40           73:57 
    2  407339 Patrick Smyth              NATO         M45           77:56 
    3  407396 Paul Thornton              CLOK         M40           81:31 
    4   33903 John Dixon                 KNOBOC       M55           96:54 
    5  260196 Stephen Restorick          CLOK         M45          106:49 
-------------------------------------------------------------------------  colour line
    6  400050 Martin Adamson             CLOK         M60          119:14 

       260226 Richard Bean               UDOC         M20              mp 
       407313 Adam Stirk                 UDOC         M20             dnf