Newcastle and Tyneside Orienteers Results Service

North East Score Championships

Sunday 11th October 2009 at Wallington

Officials: 
Organiser:  Margaret Crosby
Planner:    John Crosby
Controller: Nicola Crosby

Split Times


North East Score Champions

M14 - Oliver Wright     NATO   W14 - Eloise Wright     CLOK   
M20 - Adam Poole        UDOC   W18 - Alana Wright      CLOK    
M21 - Alex Machin       UDOC   W20 - Susan Ford        UDOC   
M35 - Francis Shillitoe NATO   W21 - Rachel Cooper     UDOC   
M45 - Colin Blackburn   NN     W35 - Nicola Tilt       NATO   
M50 - Chris Wright      CLOK   W50 - Trisha Davies     NATO   
M55 - Colin Matheson    NATO   W65 - Helen Rafferty    NATO  
M60 - David Day         CLOK   
M80 - Ian Smith         NATO   

45 minute score

 Pl SI card Name             Club   Age   Pts  Time    Pty   Score  
                                    Class
 1  400470 Eloise Wright     CLOK   W14   300  45:20    -10   290 
 2  429331 Willard Wright    NATO   M45   265  44:15          265 
 3  220990 Jo Abbott         NATO   W21   255  38:16          255 
 4  338002 Alex Crosby       NATO   W14   170  43:08          170 
 5   32971 Helen Rafferty    NATO   W65   150  45:27    -10   140 
 6  429332 Oliver Wright     NATO   M14   150  45:34    -10   140 
 7  220572 I J Smith         NATO   M80   120  38:54          120 

60 minute score

 1   33138 David Day         CLOK   M60   485  56:21          485 
 2   24953 Chris Wright      CLOK   M50   485  56:41          485 
 3  400904 Adam Poole        UDOC   M20   485  57:39          485 
 4  220326 Paul Gaines       BL     M35   485  58:51          485 
 5   33912 Andy Lewsley      BL     M50   485  59:37          485 
 6  429313 Alex Machin       UDOC   M21   485  59:42          485 
 7  429327 Bob Cooper        NN     M60   475  57:14          475 
 8   33328 Colin Matheson    NATO   M55   485  61:35    -20   465 
 9  429307 Matt Lunn         CLOK   M21   460  58:11          460 
10  521291 Colin Blackburn   NN     M45   440  58:19          440 
11   33948 Stella Lewsley    BL     W55   440  59:14          440 
12  429312 Chris Gomall      UDOC   M21   435  60:25    -10   425 
13  221237 Paul Boyles       NATO   M21   420  57:56          420 
14  261890 Rachel Cooper     UDOC   W21   425  60:12    -10   415 
15  220945 Susan Ford        UDOC   W20   405  59:47          405 
16  235620 David Murphy      CLOK   M45   395  56:51          395 
17  416813 Chris Bradford    NATO   M60   415  61:16    -20   395 
18  429319 Susan Jeffrey     Ind    W45   400  60:18    -10   390 
19  219746 Chloe Bell        UDOC   W21   385  56:12          385 
20   39955 Patricia Davies   NATO   W50   375  55:57          375 
21   46804 Alana Wright      CLOK   W18   420  64:05    -50   370 
22  400050 Martin Adamson    CLOK   M65   365  58:06          365 
23  429311 Luke O'Driscoll   UDOC   M21   365  58:32          365 
24  429304 Steve Russell     Ind    M50   370  60:47    -10   360 
25  436480 Andrew Rice       NATO   M21   345  57:53          345 
26  429318 Alan Craft        NATO   M60   365  61:11    -20   345 
27   12523 Bob Richardson    NATO   M55   365  62:48    -30   335 
28  429322 Dougie Nisbet     Ind    M45   325  55:09          325 
29  349156 Chris Iredale     NATO   M16   320  53:20          320 
30   32505 Frank Major       NN     M65   310  57:56          310 
31  792458 Nicola Tilt       NATO   W35   270  53:20          270 
32  429303 Francis Shillitoe NATO   M35   260  57:07          260 
33  349665 Viv Murphy        CLOK   W35   270  60:24    -10   260 
34  363546 Thomas Tinsley    NATO   M50   215  58:51          215 
35  429333 David Floyd       NATO   M50   210  60:05    -10   200 
36  436262 Alan Fortune      NATO   M65   170  53:43          170 
37  429316 Polly Jeffrey     6MS    W16   155  54:33          155 
38  429317 Frances Rowbottom 6MS    W14   105  64:54    -50    55