Northern ChampionshipsSun 4/10/2011 6:17 PM
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2005

   Pl Name                       Club             Age Class        Time 



M10A  (4)                 2.5 km  55 m   14 C     

    1 Ethan Tebbutt              LEI              M10             20:45 
    2 George Van Dam             HALO             M10             21:51 
    3 Joe Field                  SYO              M10             28:42 
    4 Adam Thorpe                EPOC             M10             30:37 



M10B  (1)                 1.1 km  35 m   7 C      

    1 Sam Crawshaw               EPOC             M10             19:53 



M12A  (3)                 2.9 km  70 m   13 C     

    1 Alasdair Pedley            EPOC             M12             25:57 
    2 Thomas Edmonds             LOC              M12             36:18 
    3 Joshua Boyles              NATO             M12             48:21 



M14A  (21)                5.2 km  105 m   19 C    

    1 Harrison McCartney         OD               M14             36:05 
    2 Adam Bartlett              LOC              M14             38:26 
    3 Scott Marshall             AIRE             M14             44:43 
    4 Sam Garratt                CLOK             M14             46:48 
    5 Ruaridh Mon-Williams       AIRE             M14             47:33 
    6 Aidan Rigby                CLOK             M14             51:04 
    6 Ewan McMillan              MAROC            M14             51:04 
    8 Alex Carcas                INT              M14             52:02 
    9 Rowan Lee                  NOC              M14             53:26 
   10 Matthew Fellbaum           MDOC             M14             54:26 
   11 Stephen Elkington          OD               M14             54:31 
   12 Euan Tebbutt               LEI              M14             56:36 
   13 Paul Eaton                 WCOC             M14             63:26 
   14 Christopher Brown          BL               M14             64:13 
   15 Jack Smith                 NOC              M14             64:49 
   16 Jack Lord                  NOC              M14             65:16 
   17 Tom Ross                   OD               M14             67:17 
   18 Simon West                 LEI              M14             78:48 
   19 Ben Moore                  NOC              M14             88:49 

      Oliver Wright              NATO             M16                mp 
      Alex Hall                  SYO              M14                mp 



M14B  (1)                 2.9 km  70 m   13 C     

      Thomas Webster             NOC              M14                mp 



M16A  (23)                6.7 km  170 m   21 C    

    1 Olly Williams              DEE              M16             47:57 
    2 Joe Woodley                AIRE             M16             49:34 
    3 Zachary Field              SYO              M16             50:35 
    4 Dane Blomquist             BAOC             M16             50:39 
    5 Craig Nolan                ESOC             M16             51:03 
    6 William Parkinson          NOC              M16             51:29 
    7 Adam Potter                BOK              M16             52:30 
    8 Michael Adams              SYO              M16             52:32 
    9 Matthew Elkington          OD               M16             52:41 
   10 Lova Chechik               EBOR             M16             52:47 
   11 Alex McCann                MDOC             M16             53:02 
   12 Ben Beresford              NOC              M16             53:34 
   13 Hamish Rogers              OD               M16             54:12 
   14 Alistair Thornton          MDOC             M16             54:19 
   15 William Rigg               LOC              M16             54:47 
   16 Nick Malbon                NOC              M16             54:53 
   17 Angus Dobson               LOC              M16             55:31 
   18 Jordan Webster             NOC              M16             58:45 
   19 Jake Field                 SYO              M16             59:52 
   20 Niall Allen                ERYRI            M16             61:53 
   21 Callum Pearson             WCOC             M16             62:40 
   22 Barnaby Warren             NN               M16             68:21 
   23 Sean Penellum              LOC              M16             73:40 



M18E  (16)                10.1 km  225 m   28 C   

    1 Chris Owens                DEE              M18             74:48 
    2 Carl Edmonds               LOC              M18             75:16 
    3 Andrew Lindsay             ESOC             M18             75:28 
    4 Chris Young                HH               M18             76:04 
    5 Christopher MacKenzie      CLOK             M18             79:42 
    6 Matthew Penellum           LOC              M18             80:04 
    7 John Ockenden              SROC             M18             81:05 
    8 Thomas Louth               WAOC             M18             84:58 
    9 Craig Thomson              FVO              M18             89:44 
   10 Simon Bradbury             SYO              M18             92:24 
   11 Samuel Horsewill           NOC              M18             98:57 
   12 Matthew Nash               SROC             M18            105:30 
   13 Graham Hemingway           WCOC             M18            108:56 

      Ciaran Allen               ERYRI            M18                mp 
      Tom Horton                 MDOC             M18                mp 
      William Gardner            OD               M18                mp 



M18L  (1)                 7.7 km  205 m   21 C    

    1 Mark Libby                 CLOK             M18             78:25 



M20E  (7)                 10.1 km  225 m   28 C   

    1 Robert Gardner             SHUOC            M20             65:42 
    2 Jonathan Malley            EBOR             M20             67:39 
    3 Huw Stradling              EUOC             M20             73:00 
    4 Yasha Chechik              EBOR             M20             74:07 
    5 James Taylor               NOC              M20             74:57 
    6 Robert Kelly               EUOC             M20             78:18 
    7 Adam Bradbury              SYO              M20             89:29 



M20S  (2)                 5.4 km  105 m   17 C    

    1 Ryan Wilson                SYO              M20             53:20 
    2 Christopher Lakey          NATO             M20             85:01 



M21E  (6)                 13.9 km  250 m   30 C   

    1 Duncan Archer              CLOK             M21             80:38 
    2 Richard Robinson           NOC              M21             89:53 
    3 Todd Oates                 LOC              M21             91:31 
    4 Josh Beech                 EBOR             M21             95:12 
    5 Tom Chesters               HALO             M21            109:32 
    6 Andrew Dalgleish           ESOC             M21            109:47 



M21L  (5)                 11.6 km  215 m   27 C   

    1 Henrik Palmen              ESPOON SUUNTA    M40             94:13 
    2 Adam Poole                 RAFO             M21            100:20 
    3 Eric Wong                  UNOC             M21            115:11 
    4 Jedrzej Szotek             ATZRacibórz      M21            125:13 

      Kristopher Smith           UNOC             M21                mp 



M21S  (1)                 7.7 km  205 m   21 C    

    1 Stuart Fraser              EBOR             M21             97:48 



M35L  (6)                 10.1 km  225 m   28 C   

    1 Graeme Ackland             INT              M45             71:45 
    2 Ray Ward                   ESOC             M35             80:41 
    3 Alistair Hindle            ESOC             M35             91:31 
    4 Graeme Ross                INT              M35             97:11 
    5 Francis Shillitoe          NATO             M35            104:10 
    6 Paul Boyles                NATO             M35            118:10 



M35S  (4)                 6.9 km  140 m   19 C    

    1 Atis Kalejs                IND              M35             55:35 
    2 Jason Simpson              STAG             M35             79:50 
    3 Simon Firth                ESOC             M35            102:03 

      Gerry Thomson              STAG             M55                mp 



M40L  (14)                10.1 km  225 m   28 C   

    1 Steve Watkins              AIRE             M40             71:55 
    2 Jason Inman                FVO              M40             72:19 
    3 Jon Cross                  FVO              M40             73:35 
    4 Andy Thorpe                EPOC             M40             74:16 
    5 Neil Conway                AIRE             M40             77:24 
    6 Nigel Wright               NN               M40             78:46 
    7 Alan Irving                WCOC             M40             86:12 
    8 Paul Gaines                BL               M40             88:50 
    9 Barry Veitch               RR               M40             92:30 
   10 Nick Howlett               LOC              M40             93:34 
   11 Iain Tebbutt               LEI              M40            108:41 
   12 Edward Mellor              SELOC            M40            110:03 
   13 Chris Littler              SYO              M40            111:28 

      Panu Haaramo               ESPOON SUUNTA    M40                mp 



M40S  (3)                 6.9 km  140 m   19 C    

    1 Hugh Potter                NATO             M40             65:31 
    2 Paul Beresford             NOC              M40             75:38 

      David Harrison             EPOC             M40                mp 



M45L  (26)                8.6 km  155 m   22 C    

    1 Charlie Adams              SYO              M45             53:18 
    2 Quentin Harding            SROC             M45             54:15 
    3 Steve Webb                 AIRE             M45             57:45 
    4 Mark Adams                 HH               M45             59:54 
    5 Anthony Hall               SYO              M45             65:16 
    6 Charles Mayes              CLOK             M45             65:57 
    7 Greg Hull                  AIRE             M45             66:29 
    8 Parker Dan                 BL               M45             68:02 
    9 Steve Hinshelwood          WAOC             M45             68:57 
   10 Martin Skinner             WCOC             M45             69:19 
   11 Andrew Bradley             WCOC             M45             69:39 
   12 Paul McMillan              MAROC            M45             71:07 
   13 Dean Field                 SYO              M45             71:36 
   14 Trevor Hindle              MDOC             M45             74:42 
   15 Paul Taylor                EPOC             M45             74:44 
   16 Graham Watson              WCOC             M45             79:49 
   17 Trevor Hoey                FVO              M45             80:30 
   18 Stuart Parker              WAROC            M45             80:37 
   19 John Taylor                WCOC             M45             82:04 
   20 Julian Warren              NN               M45             84:59 
   21 Andy Allen                 ERYRI            M45             87:19 
   22 Willard Wright             NATO             M45             88:06 
   23 Adam Leaf                  HH               M45             88:36 
   24 Ian Marshall               AIRE             M45             91:21 
   25 Mark Thomson               FVO              M45             92:35 

      Mark Webster               NOC              M45                mp 



M45S  (9)                 6.2 km  145 m   21 C    

    1 Brian Ward                 HALO             M45             49:32 
    2 Graham Louth               WAOC             M45             63:47 
    3 David Potter               BOK              M45             66:54 
    4 Mark Jones                 BARRO            M45             68:16 
    5 Michael Lord               NOC              M45             71:34 
    6 Paul Van Dam               HALO             M45             75:26 
    7 Bill Nicolson              OD               M45             80:59 
    8 Richard Rigby              CLOK             M45             90:56 

      Jeremy Walford             AIRE             M45                mp 



M50L  (26)                8.6 km  155 m   22 C    

    1 John Tullie                RR               M50             54:13 
    2 Mark Saunders              BOK              M50             57:19 
    3 Jonathan Emberton          EPOC             M50             57:39 
    4 Michael Billinghurst       WCOC             M50             58:08 
    5 Alastair Mackenzie         CLOK             M50             60:12 
    6 Martin Dean                FVO              M50             60:18 
    7 Paul Thornton              CLOK             M50             61:22 
    8 Ian Maxwell                RR               M50             66:23 
    9 Steve Corrigan             EBOR             M50             67:01 
   10 Paul Bradbury              SYO              M50             68:37 
   11 Mike Pedley                EPOC             M50             68:42 
   12 Gavin Smith                SROC             M50             69:40 
   13 Richard Tiley              LOC              M50             70:33 
   14 Nicholas Evans             NOC              M50             73:39 
   15 Christopher Wright         CLOK             M50             75:37 
   16 Stephen Kimberley          DVO              M50             78:25 
   17 Mick Lucking               NOC              M50             78:29 
   18 Andrew Armstrong           RR               M50             84:03 
   19 Melvyn Perry               AYROC            M50             87:49 
   20 Pete Owens                 DEE              M50             92:47 
   21 Stephen Fellbaum           MDOC             M50             93:36 
   22 Stephen Walsh              POW              M50            103:11 
   23 Stephen Restorick          CLOK             M55            110:32 
   24 Jeremy Lakey               NATO             M50            124:53 

      Andrew Kelly               AIRE             M50                mp 
      Peter Harris               HALO             M50                mp 



M50S  (6)                 6.2 km  145 m   21 C    

    1 Patrick Smyth              NATO             M50             56:22 
    2 Dave Brown                 EBOR             M50             64:38 
    3 Ronan Cleary               LOK              M50             65:51 
    4 Tom Mackenzie              CLOK             M50             78:47 
    5 Nev Myers                  EBOR             M50             84:18 
    6 Jonathan Eaton             WCOC             M50             86:28 



M55L  (28)                7.7 km  125 m   21 C    

    1 Peter Haines               AIRE             M55             54:37 
    2 Ian Ditchfield             MV               M55             58:21 
    3 Alistair Wood              AIRE             M55             59:40 
    4 Andy Lewsley               BL               M55             60:15 
    5 Barry Elkington            OD               M55             61:56 
    6 Neil Harvatt               HALO             M55             66:11 
    7 Andy Emmerson              OD               M55             67:09 
    8 David Downes               WCOC             M55             68:14 
    9 Crawford Lindsay           ESOC             M55             70:02 
   10 Tim O'Donoghue             SOLWAY           M55             71:12 
   11 Peter Jones                AIRE             M55             71:25 
   12 Alasdair Wilson Craw       NATO             M55             71:40 
   13 Simon Filmore              LOC              M55             72:23 
   14 Simon Greenwood            SAX              M55             73:26 
   15 Richard Gardner            OD               M55             74:03 
   16 Selwyn Wright              LOC              M55             75:45 
   17 Andrew Evans               DFOK             M55             76:01 
   18 Derek Fryer                LOC              M55             77:38 
   19 Martyn Gill                AIRE             M55             79:39 
   20 Jeff Harris                EBOR             M55             80:23 
   21 Paul Jameson               NATO             M55             88:51 
   22 Boris Spence               NN               M55             89:48 
   23 David Roach                SLOW             M55             90:08 
   24 Howard Sawyer              AIRE             M55             90:31 
   25 Antoni Szotek              ATZRacibórz      M55             91:42 
   26 Gerry Van Hee              AIRE             M55             94:14 
   27 Nicholas Maxwell           DEVON            M55            103:48 

   nc Andrew Curtis              NATO             M55             72:15 



M55S  (5)                 4.4 km  90 m   16 C     

    1 David Fairbairn            NATO             M55             49:27 
    2 Neil Sprot                 NATO             M55             52:13 
    3 Charlie Wilson             NATO             M55             57:59 
    4 Les Smithard               KFO              M55             61:36 
    5 Philip Young               HH               M55            105:51 



M60L  (34)                7.7 km  125 m   21 C    

    1 Steve Whitehead            EBOR             M60             61:29 
    2 John Britton               MDOC             M60             61:30 
    3 Richard Payne              EPOC             M60             63:39 
    4 Tony Carlyle               AIRE             M60             66:07 
    5 Mike Hind                  CLARO            M60             68:16 
    6 Richard Towler             LOC              M60             71:08 
    7 Douglas Henderson          RR               M60             72:07 
    8 David Kershaw              ESOC             M60             73:17 
    9 Ray Johnstone              WCOC             M60             73:18 
   10 Tony Thornley              AIRE             M60             73:20 
   11 Tony Davies                SELOC            M60             75:18 
   12 David Day                  CLARO            M60             75:47 
   13 Roger Smith                LOC              M60             76:27 
   14 Paul Graetz                POTOC            M60             76:39 
   15 Adrian Barnes              NATO             M60             77:29 
   16 Martin Wilson              BKO              M60             78:13 
   16 Geoffrey Hensman           CLARO            M60             78:13 
   16 Steve Buckley              LOC              M60             78:13 
   19 Roger Lott                 AIRE             M60             81:18 
   20 Guy Seaman                 SYO              M60             82:11 
   21 Mike Ridealgh              EBOR             M60             82:18 
   22 Jim Elder                  CLOK             M60             82:28 
   23 Leslie Dalgleish           ESOC             M60             87:27 
   24 Stephen Round              SELOC            M60             89:58 
   25 Chris Burden               AIRE             M60             90:41 
   26 Robin Strain               ELO              M60             93:31 
   27 Chris Rostron              MDOC             M60             96:38 
   28 Roger Jackson              WCOC             M60             96:50 
   29 Brian Slater               HALO             M60            102:51 
   30 Ian Gilliver               MDOC             M60            104:48 
   31 Fred Miller                NATO             M60            120:09 

      Roger Scrutton             ESOC             M60                mp 
      Christopher Bradford       NATO             M60                mp 
      Peter Gorvett              SYO              M60                mp 



M60S  (7)                 4.4 km  90 m   16 C     

    1 David Lloyd                EBOR             M60             48:22 
    2 David Olivant              NOC              M60             53:25 
    3 Dave Bryant                MDOC             M60             55:06 
    4 John Pullin                LOC              M60             58:39 
    5 Grahame Crawshaw           MDOC             M60             75:54 
    6 Bob Richardson             NATO             M60             81:09 
    7 Duncan Shiell              RR               M60             81:54 



M65L  (16)                6.2 km  145 m   21 C    

    1 Julian Lailey              SROC             M65             52:10 
    2 Richard Spendlove          EPOC             M65             54:22 
    3 Antony Richardson          LOC              M65             59:21 
    4 Bob Cooper                 NN               M65             60:13 
    5 Mike Hampton               OD               M65             60:52 
    6 Allen Barnes               CLARO            M65             63:39 
    7 Steve Burge                LOC              M65             65:24 
    8 Mike Cumpstey              BL               M65             71:36 
    9 Frank Major                NN               M65             72:55 
   10 Robert Nash                SROC             M65             74:24 
   11 Richard Moss               BL               M65             79:23 
   12 Alan Craft                 NATO             M65             88:44 
   13 Mike Atherton              LOC              M65             93:51 
   14 Malcolm Gibson             CLOK             M65             95:56 

      Denis Murphy               DEE              M65                mp 
      Ian Pyrah                  ESOC             M65                mp 



M65S  (3)                 4.1 km  110 m   15 C    

    1 Roy Bradley                CLOK             M65             54:23 
    2 David Brook                NN               M70             58:51 
    3 Fred Ross                  AIRE             M65             66:21 



M70L  (16)                4.4 km  90 m   16 C     

    1 Barrie Speake              EBOR             M70             47:53 
    2 Bill Melville              TAY              M70             50:48 
    3 Chris Lates                BL               M70             52:38 
    4 Peter Lomas                MDOC             M70             55:03 
    5 Mike Fairburn              PFO              M70             56:31 
    6 John Bettinson             LOC              M70             57:45 
    7 Rod Shaw                   EPOC             M70             58:05 
    8 Trevor Simpson             OD               M70             60:08 
    9 Barry Harrison             CLOK             M70             60:42 
   10 Bob Alderson               NOC              M70             62:09 
   11 Dick Whitworth             BL               M70             64:10 
   12 Andrew Suddaby             BL               M70             66:05 
   13 Jeff Mason                 NATO             M70             67:32 
   14 Dave Allison               CLOK             M70             71:36 
   15 Mike Hardy                 CLOK             M70             74:52 
   16 Tom Crowther               AIRE             M70             75:26 



M70S  (1)                 2.7 km  60 m   10 C     

    1 Gerald Wilson              BL               M70             49:25 



M75L  (6)                 4.1 km  110 m   15 C    

    1 John Thompson              TVOC             M75             56:36 
    2 Jim Clark                  ESOC             M75             61:17 
    3 Peter Beighton             SROC             M75             62:52 
    4 Peter Wells                EBOR             M75             67:31 
    5 Guy Goodair                EPOC             M75             74:47 

      Peter Leverington          NOR              M75                mp 



M80L  (3)                 4.1 km  110 m   15 C    

    1 Ian Campbell               CLOK             M80             68:13 
    2 Roy Malley                 NATO             M80             74:10 
    3 Ian Smith                  NATO             M80            117:28 



W10A  (5)                 2.5 km  55 m   14 C     

    1 Sarah Pedley               EPOC             W10             24:39 
    2 Rachel Potter              BOK              W10             24:55 
    3 Evie Conway                AIRE             W10             26:32 
    4 Jeneba Wright              NN               W10             30:18 
    5 Laura Harrison             EPOC             W10             33:43 



W10B  (2)                 1.1 km  35 m   7 C      

    1 Maya Wright                NN               W10             25:25 

      Hannah Brown               NATO             W10                mp 



W12A  (5)                 2.9 km  70 m   13 C     

    1 Emily Brown                BL               W12             26:27 
    2 Megan Harrison             EPOC             W12             31:47 
    3 Saskia Warren              NN               W12             48:55 

      Charlotte Webster          NOC              W12                mp 
      Yasmin Field               SYO              W12                mp 



W14A  (15)                3.4 km  80 m   15 C     

    1 Hannah Cleary-Hughes       LOC              W14             29:48 
    2 Fay Walsh                  POW              W14             32:32 
    3 Louise Adams               SYO              W14             33:02 
    4 Lois Jefferson             LOC              W14             33:58 
    5 Helen Ockenden             SROC             W14             34:43 
    6 Chloe Potter               BOK              W14             35:53 
    7 Laura Hindle               MDOC             W14             37:37 
    8 Alice Rigby                CLOK             W14             41:06 
    9 Kate Skinner               WCOC             W14             42:38 
   10 Heather Rogers             OD               W14             44:42 
   11 Zoe Nicolson               OD               W14             47:58 
   12 Jessica Beresford          NOC              W14             48:37 
   13 Zoe Walsh                  POW              W14             54:44 
   14 Rebecca Appleton           CLARO            W14             61:47 
   15 Anne Ockenden              SROC             W14             96:42 



W14B  (1)                 2.9 km  70 m   13 C     

    1 Jenny Bradley              WCOC             W14             40:45 



W16A  (19)                4.4 km  90 m   16 C     

    1 Megan Carter-Davies        POW              W16             35:52 
    2 Sarah Jones                BARRO            W16             37:28 
    3 Katherine Hall             SYO              W16             38:25 
    4 Natalie Beadle             LOC              W16             42:44 
    5 Becky Young                HH               W16             42:49 
    6 Hannah Bradley             WCOC             W16             42:58 
    7 Rachel Emmerson            OD               W16             43:09 
    8 Julie Emmerson             OD               W16             44:56 
    9 Katrina Hemingway          WCOC             W16             46:35 
   10 Karen Maxwell              RR               W16             47:14 
   11 Rhona McMillan             MAROC            W16             47:44 
   12 Heather Wornham            WCOC             W16             49:39 
   13 Alice Rea                  WCOC             W16             49:51 
   14 Miranda Leaf               HH               W16             50:52 
   15 Victoria Littlewood        NOC              W16             52:08 
   16 Cari Littler               SYO              W16             52:32 
   17 Eloise Wright              CLOK             W16             53:51 
   18 Carolyn Hindle             MDOC             W16             56:37 
   19 Amy Kimberley              DVO              W16             58:13 



W18E  (8)                 6.9 km  140 m   19 C    

    1 Charlotte Watson           WCOC             W18             52:32 
    2 Zoe Harding                SROC             W18             54:58 
    3 Florence Haines            AIRE             W18             58:13 
    4 Laura Jones                BARRO            W18             61:48 
    5 Jenny Evans                NOC              W18             63:31 
    6 Rosie Watson               WCOC             W18             65:37 
    7 Rona Lindsay               ESOC             W18             67:40 
    8 Cerys Jones                AIRE             W18             70:01 



W18L  (1)                 5.4 km  105 m   17 C    

    1 Jessica Appleton           CLARO            W18             71:31 



W18S  (1)                 4.1 km  110 m   15 C    

    1 Sophie Horrocks            PFO              W18             36:58 



W20E  (5)                 6.9 km  140 m   19 C    

    1 Alice Leake                EUOC             W20             51:01 
    2 Kirstin Maxwell            RR               W20             55:35 
    3 Charlotte Ward             HALO             W20             62:09 
    4 Louise Markstedt           EBOR             W20             66:55 
    5 Cerys Jones                BARRO            W20             76:47 



W21E  (3)                 8.9 km  165 m   24 C    

    1 Claire Ward                ESOC             W21             61:26 
    2 Pippa Archer               CLOK             W21             66:42 
    3 Karen Parker               BL               W45             73:56 



W21L  (4)                 7.7 km  205 m   21 C    

    1 Rachel Majumdar            UNOC             W21             60:53 
    2 Clare Howes                SO               W21             82:18 
    3 Amy Brown                  EBOR             W21             85:27 

      Joanna Abbott              NATO             W35                mp 



W21S  (2)                 5.4 km  105 m   17 C    

    1 Ruth Wilson                NATO             W21             99:19 

      Tara Berger                LOK              W21                mp 



W35L  (7)                 6.9 km  140 m   19 C    

    1 Mary Ross                  INT              W35             69:34 
    2 Faye Pinker                AIRE             W35             76:47 
    3 Emma Harrison              EPOC             W35             80:30 
    4 Diane Mayes                CLOK             W35             82:03 
    5 Fiona Forrest              RR               W35             85:51 
    6 Kerry Willacy              SOLWAY           W35            110:03 

      Cecile Spring              NN               W35                mp 



W35S  (1)                 4.4 km  90 m   16 C     

    1 Cathrine Degnen            NATO             W35             57:40 



W40L  (6)                 6.9 km  140 m   19 C    

    1 Heather Hartman            INT              W40             61:10 
    2 Ruth Ker                   AIRE             W40             63:57 
    3 Amanda Crawshaw            EPOC             W40             67:01 
    4 Natasha Conway             AIRE             W40             71:20 
    5 Kate Hampshire             NN               W40             80:41 

      Gabriella Walsh            POW              W40                mp 



W40S  (2)                 4.4 km  90 m   16 C     

    1 Nicola Tilt                NATO             W40             68:36 

      Angie Hinshelwood          WAOC             W40                mp 



W45L  (21)                6.2 km  145 m   21 C    

    1 Hazel Dean                 FVO              W45             49:55 
    2 Heather Fellbaum           MDOC             W45             55:58 
    3 Rebekah Beadle             LOC              W45             57:35 
    4 Helena Nolan               ESOC             W45             57:40 
    5 Jane Ackland               INT              W45             58:13 
    6 Johanna Cleary             LOC              W45             59:42 
    7 Susan Harding              SROC             W45             60:08 
    8 Susan Skinner              WCOC             W45             62:41 
    9 Janet Adams                SYO              W45             67:27 
   10 Jane McCann                MDOC             W45             73:45 
   11 Julie Cleary               LOK              W45             77:35 
   12 Jill Emmerson              OD               W45             78:45 
   13 Jane Carcas                INT              W45             80:49 
   14 Caroline Potter            BOK              W45             85:05 
   15 Debby Warren               NN               W45             85:12 
   16 Hazel Hindle               MDOC             W45             85:25 
   17 Louise Sylva               DFOK             W45             86:20 
   18 Carolyn Rigby              CLOK             W45             90:12 
   19 Julie Webster              NOC              W45            102:18 

      Caroline Mackenzie         CLOK             W45                mp 
      Helena Crutchley           HALO             W45                mp 



W45S  (9)                 4.1 km  110 m   15 C    

    1 Eileen Maxwell             RR               W45             49:14 
    2 Gillian Hale               CLOK             W45             53:33 
    3 Helen Pedley               EPOC             W45             54:40 
    4 Alexandra Watkins          AIRE             W45             63:42 
    5 Janet Jones                BARRO            W45             66:55 
    6 Amanda Ward                HALO             W45             66:56 
    7 Barbara Tebbutt            LEI              W45             68:05 
    8 Helen O'Donoghue           SOLWAY           W45             68:54 

      Claudia Hall               SYO              W45                mp 



W50L  (18)                6.2 km  145 m   21 C    

    1 Vicky Thornton             MDOC             W50             55:09 
    2 Jill Libby                 CLOK             W50             55:55 
    3 Margaret Mackenzie         WCOC             W50             59:58 
    4 Alice Bedwell              BOK              W50             60:17 
    5 Karen Nash                 SROC             W50             61:32 
    6 Sarah Howes                SAX              W50             65:28 
    7 Joyce Marshall             AIRE             W50             66:12 
    8 Jane Malley                NATO             W50             66:47 
    9 Lindsey Knox               RR               W50             66:52 
   10 Janet Evans                NOC              W50             68:26 
   11 Debbie Watson              WCOC             W50             69:26 
   12 Jackie Chapman             LOC              W50             71:02 
   13 Mary Ockenden              SROC             W50             74:07 
   14 Judy Burge                 LOC              W50             75:39 
   15 Marcia Bradbury            SYO              W50             77:55 
   16 Melanie Bradley            WCOC             W50             84:13 
   17 Judith Filmore             LOC              W50             92:20 
   18 Maggie Roach               SLOW             W50             93:12 



W50S  (8)                 4.1 km  110 m   15 C    

    1 Janet Leake                AIRE             W50             46:22 
    2 Joanna Emberton            EPOC             W50             55:22 
    3 Linda Kelly                CLARO            W50             66:09 
    4 Pam Brown                  EBOR             W50             71:11 
    5 Melanie Elkington          OD               W50             74:00 
    6 Megan Owens                DEE              W50             76:45 
    7 Isoldt Harris              HALO             W50             82:36 
    8 Anne Lakey                 NATO             W50             84:16 



W55L  (18)                4.4 km  90 m   16 C     

    1 Ann Cranke                 CLOK             W55             45:08 
    2 Stella Lewsley             BL               W55             46:19 
    3 Jill Smith                 EBOR             W55             50:51 
    4 Karen Clark                EBOR             W55             51:42 
    5 Margaret Dalgleish         ESOC             W55             58:52 
    6 Sally Lindsay              ESOC             W55             59:23 
    7 Janice Nisbet              ESOC             W55             59:41 
    8 Pauline Richardson         LOC              W55             62:52 
    9 Ann Curtis                 NATO             W55             64:17 
   10 Wendy Carlyle              AIRE             W55             69:17 
   11 Kate Bryant                MDOC             W55             71:53 
   12 Theresa Perry              AYROC            W55             77:25 
   13 Patricia Davies            NATO             W55             77:57 
   14 Hilary Cooper              NATO             W55             86:49 
   15 Kath Dixon                 NATO             W55             92:05 
   16 Pauline Wilson             SYO              W55             96:48 

      Wendy Taylor               CLOK             W55                mp 
      Sally Rollo                SOLWAY           W55                mp 



W55S  (4)                 2.7 km  60 m   10 C     

    1 Hazel Rice                 NOC              W55             41:59 
    2 Gwen Rea                   WCOC             W55             46:16 
    3 Rosemary Matheson          NATO             W55             60:47 
    4 Elaine Clarke              NATO             W55             63:49 



W60L  (15)                4.4 km  90 m   16 C     

    1 Helen Gardner              EBOR             W60             56:56 
    2 Janet Nash                 LOC              W60             57:54 
    3 Sheila Sprot               NATO             W60             59:46 
    4 Lindsey Hensman            CLARO            W60             65:30 
    5 Jan Clenaghan              SOLWAY           W60             66:03 
    6 Diana McClure              LOC              W60             66:39 
    7 Jill Gorvett               SYO              W60             71:46 
    8 Christine Roberts          EBOR             W60             76:02 
    9 Joan Cumpstey              BL               W60             77:16 
   10 Ann Smith                  LOC              W60             80:28 
   11 Gill Ross                  AIRE             W60             80:34 
   12 Margaret Shaw              EPOC             W60            105:46 
   13 Margaret Murphy            DEE              W60            113:32 

      Heather Smithard           KFO              W60                mp 
      Beryl Seaman               SYO              W60                mp 



W60S  (5)                 2.7 km  60 m   10 C     

    1 Pauline Olivant            NOC              W60             40:58 
    2 Margaret Buckley           LOC              W60             53:46 
    3 Kirsteen Kershaw           ESOC             W60             54:18 
    4 Susan Shiell               RR               W60             58:38 
    5 Jo Thornley                AIRE             W60             63:04 



W65L  (7)                 4.1 km  110 m   15 C    

    1 Eleanor Pyrah              ESOC             W65             61:01 
    2 Ruth Rhodes                SO               W65             64:22 
    3 Irene Crawshaw             MDOC             W65             64:24 
    4 Shirley Moss               BL               W65             65:05 
    5 Jackie Barnes              CLARO            W65             73:18 
    6 Joan Selby                 CLOK             W65             73:26 
    7 Angela Whitworth           BL               W65             78:50 



W65S  (3)                 2.7 km  60 m   10 C     

    1 Carole Firth               NATO             W65             51:40 
    2 Helen Rafferty             NATO             W65             52:36 

      Norma Atherton             LOC              W65                mp 



W70L  (9)                 4.1 km  110 m   15 C    

    1 Rae Lomas                  MDOC             W70             68:53 
    2 Hilary Simpson             OD               W70             69:46 
    3 Judith Goodair             EPOC             W70             71:00 
    4 Janet Clark                ESOC             W70             71:11 
    5 Louise Wilson              BL               W70             73:21 
    6 Clarissa Napier            CLOK             W70             73:57 
    7 Gill Hardy                 CLOK             W70             78:14 
    8 Judy Suddaby               BL               W70             82:11 
    9 Margaret Thompson          TVOC             W70             86:03 



W75  (2)                  2.7 km  60 m   10 C     

    1 Celia Wells                EBOR             W75             40:15 
    2 Ursula Oxburgh             WAOC             W75             77:38 



W80  (1)                  2.7 km  60 m   10 C     

    1 Eileen Bedwell             CLOK             W80             62:17 



White  (8)                1.1 km  35 m   7 C      

    1 Edward Libby               CLOK             M12             14:22 
    2 Tamsin Ker + 1             AIRE             W10             17:14 
    3 Pippa Carcas               INT              W10             18:05 
    4 Emma Van Dam               HALO             W10             19:12 
    5 Anna Thorpe                EPOC             W10             21:03 
    6 Poppy Goldsmith            IND              W10             23:23 
    7 Isla O'Donoghue            SOLWAY           W7              24:54 
    8 Isabel Gaines + 3          BL               W4              36:58 



Yellow  (4)               2.5 km  55 m   14 C     

    1 Alexandra Hare             IND              W10             29:13 
    2 Livia Wright               CLOK             W10             41:59 
    3 Bethany Dornan + 1         DEVON            W6              51:28 
    4 Sam and Luke Dornan + 2    IND              M5              56:14 



Orange  (1)               2.9 km  70 m   13 C     

    1 Mark Dornan                IND              M35             25:47 



Light Green  (7)          3.4 km  80 m   15 C     

    1 James Ackland              INT              M12             35:47 
    2 Graham Horrocks            PFO              M50             40:20 
    3 Joanne Field               NATO             W35             41:05 
    4 Angela Lucking             NOC              W45             42:17 
    5 Martin Adamson             CLOK             M65             48:28 
    6 Maria Van Dam              HALO             W40             58:05 
    7 Ailsa O'Donoghue           SOLWAY           W14             82:56 



Long Orange  (7)          4.9 km  85 m   15 C     

    1 Robert Moody               UNOC             M21             40:18 
    2 George Hare                IND              M45             46:50 
    3 Paul Goldsmith             IND              M40             48:38 
    4 Alan Mitcham               NATO             M65             56:38 
    5 Mary Rack                  IND              W50             71:21 
    6 Alicja Szotek              IND              W21             88:59 

      Lucy Horrocks              PFO              W18                mp