Newcastle and Tyneside Orienteers Results Service

Saturday 13th March 2010 at Blagdon

Northern Night Championship

Officials: 
Organiser:  Bob Richardson
Planner:    Adrian Barnes & Jeremy Lakey
Controller: Colin Matheson

Link to Splits File

Link to Splitsbrowser analysis File

Link to RouteGadget. Please visit, upload your route choice and compare with others.

Link to Photographs.


Championship Courses
Blue:            M20, 21, 35, 40
Green:           M18, 45, 50, 55....W20, 21  35, 40
Short Green:     M60, 65............W18, 45, 50, 55
Very Short Green:M70, 75............W60, 65, 70, 75
Light Green:     M16................W16

Yellow (1.9 km. . 20m. climb)

No entries

Orange (2.9 km. . 30m. climb)

    1 Adams/Edwards/Gray         WBPS                         55:33 

      Lakey/Somerville/Roberts   NATO          W10/M10           mp 

Light Green (3.1 km. . 30m. climb)

No entries

Very Short Green (2.8 km. . 30m. climb)

    1 Roy Malley                 NATO          M80            56:20 N.N.Champ  

Short Green (4.1 km. . 40m. climb)

    1 Paul Taylor                CLOK          M60            43:06 N.N.Champ 
    2 Roger Jackson              WCOC          M60            43:47 
    3 Margaret Mackenzie         WCOC          W50            50:16 N.N.Champ  
    4 Frank Major                NN            M65            54:11 N.N.Champ 
    5 Sian Calow                 DEE           W45            66:40 N.N.Champ 
    6 Bob Elmes                  DEE           M65            76:58 
    7 Jane Malley                NATO          W45            81:46 

Green (5.2 km. . 60m. climb)

    1 Iain Bell                  DEE           M45            47:47 N.N.Champ  
    2 Patrick Smyth              NATO          M50            48:06 N.N.Champ  
    3 Fiona Forrest              HALO          W35            53:17 N.N.Champ 
    4 Sam Pagett                 WCOC          M18            54:47 N.N.Champ  
    5 Jonathon Hooton            EBOR          M18            61:52 
    6 Dennis Hooton              EBOR          M45            63:25 
    7 Nicola Crosby              NATO          W35            81:11 N.N.Champ  
    8 Amanda Cooper              EBOR          W40            88:54 N.N.Champ  
    9 Fred Miller                NATO          M55            97:08 N.N.Champ  

      Mark Warcup                WBPS                            mp 
      Gwen Fitzpatrick           IND           W35               mp 

Blue (6.5 km. . 80m. climb)

    1 Tom Ryan                   ESOC          M20            44:07 
    2 Steve Watkins              AIRE          M40            50:03 N.N.Champ  
    3 David Smyth                NATO          M20            60:48 N.N.Champ 
    4 Jonny Malley               NATO          M18            82:30 N.N.Champ  
    5 Alistair Tinto             EPOC          M40            86:56